Kategorie: Aktualności, Bez kategorii, Galeria, Komunikaty, Listy startowe, Nowości, Praca, Rankingi, Wyniki, Zawody

W weekend 17-18.02 bieżącego roku na hali, w Sportowym Klubie Jeździeckim POCZERNIN odbędą się Walentynkowe Zawody Agility.

Będą one inauguracją sezonu agility 2018 w Polsce. Tym razem zamiast koni w szranki staną psi sportowcy wraz z ze swoimi przewodnikami. Agility jest prężnie rozwijającym się sportem w Polsce. Dotychczas doczekaliśmy się już zawodników biegających na światowym poziomie, a także niejednego mistrza świata. Dyscyplina ta bazuje na doskonałej współpracy właściciela wraz ze swoim czworonogiem. Podczas startu pies musi pokonać tor ustawiony przez sędziego składający się z takich przeszkód jak: stacjonaty, murek, koło, skok w dal, tunele, slalom, kładka, palisada, huśtawka.

Po parkurze czworonoga prowadzi jego właściciel – przewodnik, jego zadaniem jest pokazanie psu poprawnej i jak najszybciej drogi. Konkurencję wygrywa ta para, która pokona tor bezbłędnie, w jak najkrótszym czasie. Podczas naszych zawodów stawiamy na rozwój polskich zawodników, szczególnie tych młodych i początkujących.

Rozegrane zostaną trzy egzaminy, trzy biegi openowe oraz klasa zero. Na turniejach w Polsce rozgrywane są konkurencje dla czterech klas wyszkolenia (A0, A1, A2, A3) oraz trzech klas wzrostowych (Small, Medium, Large). Klasa 0 jest przeznaczona dla piesków dopiero zaczynających karierę sportową, mogą startować w niej psy od 15 miesiąca życia. Torki dla nich są proste, a tyczki niższe.

Podczas zawodów są też rozgrywane biegi egzaminowe dla klas A1, A2 i A3. Jeśli zawodnik uzyska w danej klasie przynajmniej trzy czyste przebiegi, od co najmniej dwóch sędziów podczas egzaminu, to dostaje promocję do klasy wyższej. Ilość zdanych egzaminów nie może być większa niż pięć w danej klasie, a A3 jest klasą mistrzowską. Konkurencja zwana open polega na ustawieniu wspólnego parkuru dla wszystkich zawodników z klas A1, A2 i A3. Na takim torze konkurują one wszystkie razem i walczą o tytuł zwycięzcy całych zawodów w swojej klasie wzrostowej. Agility jest niesamowicie dynamiczną i emocjonującą dyscypliną!

Proszę to sobie wyobrazić: najlepsi z najlepszych spędzają na 20-przeszkodowym torze zaledwie 30-40 sekund, a psy w tym czasie potrafią osiągnąć prędkości większe nawet od 6m/s! W czasie biegu o „być, albo nie być” w czołówce decydują zaledwie ułamki sekund, każdy najmniejszy błąd przewodnika i każde potknięcie psa czy zrzucona tyczka, może pozbawić ich zwycięstwa.

Serdecznie zapraszamy do oglądania naszych zmagań! Obiecujemy ogrom emocji, świetną atmosferę oraz towarzystwo pozytywnie zakręconych ludzi!

Ostatnie posty